ARCHIWUM 2012

Św. Mikołaj Cudotwórca w Kłodzku


6 grudnia 2012 roku

na ulicach Kłodzka znowu pojawił się prawdziwy św. Mikołaj - biskup. W towarzystwie członków i sympatyków Klubu Otwartej Kultury przemierzał uliczki centrum miasta. Napotkani przechodnie otrzymywali od św. Mikołaja cukierki, złote szyszki na choinkę, oraz obrazki przypominające postać Mikołaja - biskupa Miry, który nosi tytuł św. Mikołaja Cudotwórcy. Przede wszystkim jednak nasz Mikołaj i jego KOK-pomocnicy próbowali pokazać jak mało trzeba, by zostać takim „cudotwórcą” dla innych i okazać im miłość, przyjaźń lub chociaż odrobinę życzliwości. Temu służyły karteczki z dobrym słowem - dobrą radą.
Jak w zeszłym roku reakcje napotkanych przechodniów na św. Mikołaja i jego prezenty były bardzo różne: niektórzy mechanicznie wyciągali rękę i szli dalej, inni autentycznie się cieszyli, niektórzy podchodzili ostrożnie, podejrzewając jakiś podstęp (marketingowy) i pytali, czy to na pewno za darmo, byli też tacy grzesznicy, którzy w te pędy uciekali przed świętym. Niektórzy bardzo żywo reagowali na otrzymane dobre rady i na przykład tłumaczyli się, dlaczego nie mogą być mili dla sąsiada w ten wyjątkowy dzień. Mamy jednak nadzieję, że św. Mikołaj dostarczył tego dnia chociaż trochę radości Kłodzku i jego mieszkańcom, a może chociaż kilka osób skłonił do spojrzenia na potrzeby innych. Bo prezentu nie trzeba kupić, prezentem może być chwila uwagi, którą poświęcimy innym - zaproszenie przyjaciela na kawę, poczytanie dziecku bajki czy napisanie wiersza dla ukochanej osoby...

OLGA TOKARCZUK Tokarczuk

spotkanie autorskie

7 listopada 2012 (środa)

godz. 18.00

Restauracja W RATUSZU

Okazją do spotkania jest m.in. wydanie książki „Moment niedźwiedzia” zbioru tekstów pisarki zamieszczanych na przestrzeni lat w różnych czasopismach.

więcej na temat ostatniej książki na stronie

http://www.krytykapolityczna.pl/Ksiazkipozaseriami/OlgaTokarczukMomentniedzwiedzia/menuid-105.html

informacja o autorce na stronie Wydawnictwa Literackiego

http://www.tokarczuk.wydawnictwoliterackie.pl/


Na spotkanie z Olgą Tokarczuk w „Ratuszowej” przyszło mnóstwo czytelników jej książek, także tych którzy dopiero rozpoczęli kontakt z twórczością tej autorki.
Na początku Olga Tokarczuk otrzymała prezent z okazji obchodzonych w tym roku urodzin – witraż z górskim krajobrazem autorstwa Tomka Pućkowskiego.
Osią spotkania była gra towarzyska zatytułowana „Chwila misia”, a rozmowa koncentrowała się na problemach poruszanych w ostatnio wydanej książce Olgi Tokarczuk pt. „Moment niedźwiedzia”. Plansza w kształcie nawiązującym do obrazu DNA, dawała do wyboru dwie drogi: rzeczywistość oraz heterotopię (czyli utopię z „Momentu niedźwiedzia”). Uczestnicy spotkania odpowiadali na pytania, łatwe, ale pokazujące że nasze codzienne wybory życiowe nie pozostają bez znaczenia we współczesnym świecie. Wszyscy udzielający odpowiedzi otrzymywali w nagrodę miodowy cukierek. Na niektórych polach gry pojawiały się zagadnienia, które omawiała Olga Tokarczuk. Dzięki temu była okazja posłuchać tego, co pisarka ma do powiedzenia m.in. na temat roli i możliwości literatury, sposobów rozumienia świata, a także polskości i patriotyzmu. W przerwie gry był czas na krótki występ muzyczny Magdaleny Kulig i Joanny Kocyan oraz inne miłe niespodzianki dla naszego gościa oraz wszystkich zebranych (uwaga na grzybki w marynacie!). Na mecie Olga Tokarczuk odpowiadała na pytania czytelników oraz swojej przyjaciółki Heni Szczepanowskiej, która wspominała ich rozmowy na ważne tematy, aby przybliżyć nieco czytelnikom postać pisarki i jej życiową postawę. Na zakończenie za odważne przejście gry „Chwila misia” Olga Tokarczuk otrzymała słoiczek „miodu” z kwiatów mniszka.
Spotkanie odbyło się 7 listopada, a w nawiązaniu do obchodzonej kiedyś tego dnia rocznicy, nad głowami zebranych wisiał czerwony transparent – tyle że z optymistycznym cytatem z książki pisarki: „Skoro można pomyśleć, że może być lepiej, to znaczy, że już jest lepiej.”
Klub Otwartej Kultury dziękuje wszystkim za przybycie i wspólną zabawę, a przede wszystkim składa podziękowania Oldze Tokarczuk za przyjęcie naszego zaproszenia do Kłodzka.

Felieton Mieczysława Kowalcze zamieszczony w serwisie klodzko24.eu 11 listopada 2012

!!!UWAGA!!!

Z przyjemnością informujemy, że Sąd Rejestrowy we Wrocławiu zarejestrował stowarzyszenie Klub Otwartej Kultury. 8 października 2012 (poniedziałek) o godz. 18.30 odbędzie się walne zgromadzenie członków i wybory władz stowarzyszenia w Szkole Społecznej w Kłodzku. Zapraszamy także wszystkich, którzy chcieliby zostać członkami Klubu Otwartej Kultury.
Statut Klubu Otwartej Kultury

23-24 czerwca 2012

II Kłodzki Maraton Fotograficzny czyli MARATON Z TATĄ otwarty konkurs fotograficzny i wystawa najlepszych prac

23 czerwca 2012 r.

sobota
10.00-10.40 – zgłoszenia uczestników
11.00 - start
17.00 – meta
miejsce
Zespół Szkół Społecznych
ul. Daszyńskiego 12, Kłodzko

do pobrania
regulamin Kłodzkiego Maratonu Fotograficznego
karta zgłoszenia
oświadczenie rodzica osoby do 18 roku życia

24 czerwca 2012 r.

niedziela
17.00
miejsce
Zespół Szkół Społecznych
ul. Daszyńskiego 12, Kłodzko

Ogłoszenie wyników Kłodzkiego Maratonu Fotograficznego, wręczenie nagród oraz wystawa najlepszych prac.

Zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się z najlepszymi zdjęciami poprzedniej edycji Kłodzkiego Maratonu Fotograficznego w naszym archiwum.

Sponsorzy i fundatorzy nagród:
Drukarnia PERFECTA
CINEMA 3D
Restauracja KORONA
Sklep MADAGASKAR


II Kłodzki Maraton Fotograficzny


23-24 czerwca 2012

Jury:

Zbigniew Muziewicz
Maciej Schulz
Wojciech Skibicki


Nagrody i wyróżnienia

wyróżnienie za temat :
„gry uliczne”
oraz
nagroda za temat:
„z tatą” i „piłka”
dla rodziny Żabskich

wyróżnienia za temat:
z „tatą”, „piłka”, „nie zgadzam się”
oraz
nagroda za temat:
„gry uliczne”, „apetyt mam”, „kłodzkie coś”
dla Artura Bednarskiego

nagroda za temat
„nie zgadzam się”
dla Kamili Żołnierz

wyróżnienie za temat:
„z tatą”
oraz
nagroda za temat
„piękna ta bestia” i „schody do”
dla Justyny Drewniak

wyróżnienie za temat:
„schody do”
dla Bartosza Brandowskiego

Ze względu na brak zgody osób widocznych na zdjęciach na publikację wizerunku publikujemy tylko część nagrodzonych zdjęć:

Paski2
Paski2
W przeddzień rozpoczęcia EURO 2012 zapraszamy Państwa na otwarcie wystawy komiksu Łukasza Zilberta PASKI II oraz promocję książki tego autora „Przygody Marianny Orańskiej”. Jak zawsze na naszych nie śmiertelnie poważnych imprezach proponujemy kilka zabaw, aby wyzwolić drzemiące w każdym z nas twórcze pomysły i zdolności. Tym razem nawiążemy i do zbliżających się Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej, i do królewny Marianny, i do słynnego filozofa i uczonego Pascala. Zastanawiając się na tym, kto mógłby objąć naszą imprezę honorowym patronatem, wybraliśmy właśnie jego, bo w naszym dziwnym podobno post-postmodernistycznym świecie wszystko łączy się ze wszystkim, więc można także znaleźć wspólny mianownik dla komiksu, piłki nożnej i tajemniczych trójkątów.

Wywiad z Łukaszem Zilbertem


Jeszcze do 21 czerwca 2012 można oglądać w CINEMA 3D w Kłodzku wystawę komiksu Łukasza Zilberta. Wernisaż wystawy i towarzyszące mu atrakcje już za nami. Ci którzy byli, nie żałowali, bo paski komiksowe Łukasza rozweselały każdego z gości. Po części oficjalnej było komiksowe ciasto oraz konkursy z nagrodami. Marianna Orańska wystąpiła w nowych kreacjach, a piłkarskie rysunki nabrały nowej treści dzięki inwencji twórczej gości. Miłośnicy matematyki mogli dzielić przez 2 i 3 i kolorować trójkąt Pascala, który został nieoficjalnym patronem imprezy. Bliskość piłkarskich mistrzostw zaznaczyliśmy w zabawie „uzupełnij dymki i dorysuj piłkę”, ale także przy pomocy akcentów w barwach narodowych. Nieobecnych na wernisażu zapraszamy do uzupełnienia rysunku na własną rękę.
Rysunek do uzupełnienia

24 maja 2012 r.

Spotkanie z Magdaleną Kulig

„Płytki czwartek” pod takim hasłem odbyło się w czwartkowy wieczór w KORONIE autorskie spotkanie z Magdaleną Kulig. Na początku organizatorzy spotkania czyli członkowie Klubu Otwartej Kultury wręczyli artystce „drobny” upominek czyli złotą płytę (chodnikową) z życzeniami, aby płyta Magdaleny Kulig i Magdaleny Blum pt. „Elegie”zdobyła ten zaszczytny tytuł. Dla wprowadzenia w dobry nastrój wszyscy uczestnicy spotkania odśpiewali dwukrotnie gamę C-dur, otrzymali na pamiątkę fasolowe nasionko talentu śpiewaczego i niby-wróżbę z cytatem z piosenki (np. „On niewart jednej łzy” czy „Nie zadzieraj nosa”).
Wreszcie do głosu dopuszczono artystkę, która odpowiadała na liczne pytania słuchaczy. Można się było dowiedzieć na przykład tego, że już w przedszkolu mała Madzia miała zadatki na wielką śpiewaczkę oraz po którym wielkim tenorze czuje się „wdową” i dlaczego na płycie znalazły się między innymi pieśni Mikołaja Góreckiego. Oprócz tego Magdalena Kulig odpowiadała na pytania słuchaczy dotyczące sztuki śpiewu w ogóle; mówiła o tym, jaką osobowość mają różne głosy, co przeszkadza, a co pomaga w nauce śpiewu i późniejszej karierze. Wszystkich miłośników talentu Magdaleny Kulig zapraszamy już dziś na koncerty: 11 sierpnia 2012 w kościele pw. śww. Jerzego i Wojciecha (sióstr klarysek) oraz 14 września w kaplicy w parafii Podwyższenia Krzyża w Klodzku.

14 kwietnia 2012 r.

Plyta okladka
Od dziś płyta dostępna w sklepie "Madagaskar".

9 kwietnia 2012 r. godz. 17.00

Koncert wokalny "Drugie Kłodzkie Emaus"

Plakat klodzkie emaus2

PROGRAM KONCERTU

Robert Schumann, Widmung op. 25 nr 1
Georg Friedrich Haendel, Te Deum, Dignare Domine
Georg Friedrich Haendel, Destructive War, Thy Limits Know aria Cyrusa z oratorium Belshazzar
Georg Friedrich Haendel, Rinaldo, Mio cor che mi sai dir?
Reynoldo Hahn A Chloris
Joseph Haydn, Stabat Mater, Fac me vere
Fryderyk Chopin
Mazurek g-moll op. 24 nr 1
Mazurek C-dur op. 24 nr 2
Mazurek As-dur op. 24 nr 3
Fryderyk Chopin Smutna rzeka op. 74 nr 3
Fryderyk Chopin Moja pieszczotka
Piotr Czajkowski Nie wier moj drug op. 6 nr 1
Henryk Mikołaj Górecki Do Matki op. 3
Edward Pałłasz Matki człowieczej lament
Richard Georg Strauss Allerseelen op. 10 nr 8
Richard Georg Strauss Cäcilie op. 27 nr 2
Richard Georg Strauss Morgen op. 27 nr 4
Richard Georg Strauss Zueignung op. 10 nr 1

Kłodzkie Emaus po raz drugi
Co dobre wiadomo trzeba kontynuować, rozwijać i zapraszać do współudziału kolejne osoby.
Po ubiegłorocznym pięknym koncercie w kościele sióstr klarysek pod nazwą Kłodzkie Emaus czas na taki właśnie ciąg dalszy tego udanego dzieła. I tak się stanie. Gospodynie klasztoru, artyści, organizatorzy z Klubu Otwartej Kultury i Kłodzkiego Towarzystwa Oświatowego zapraszają w Wielkanocny Poniedziałek od godz. 17.00 do kościoła pw. św. Jerzego i św. Wojciecha w Kłodzku przy ul. Łukasińskiego 34. Tradycyjnie już wysłuchamy koncertu muzyki kameralnej. W programie liryka wokalna oraz wirtuozowskie utwory fortepianowe. Wykonawczynie to Magdalena Kulig – mezzosopran oraz Magdalena Blum – fortepian. Po koncercie siostry zapraszają do przyklasztornego ogrodu na Pierwsze Kłodzkie Mazurkowanie. Zapraszamy do przyniesienia choćby najmniejszego mazurka upieczonego w domu. Posmakujemy, spotkamy się w miłym gronie. Wstęp na koncert jest naturalnie bezpłatny. Po jego zakończeniu, jak w roku ubiegłym, zostanie przeprowadzona kwesta na potrzeby klasztoru.

Magdalena Kulig – mezzosopran

Absolwentka Wydziału Wokalnego Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie śpiewu prof. Ewy Czermak. Laureatka wielu konkursów wokalnych, m.in. III nagrody w kategorii oratoryjno-pieśniarskiej na VIII Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym w Dusznikach Zdroju (2006), nagrody specjalnej na IV Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Haliny Halskiej we Wrocławiu (2007), zwyciężczyni sekcji barokowej konkursu wokalnego Secondo Concorso Internazionale e Stage di Approfondimento per Giovani Cantanti Lirici Citta di Bologna (2008), III miejsce na Tiit Kuusik International Lied Competition w Estonii (2011). Pracowała pod kierunkiem wybitnych profesorów, m.in. Glorii Banditelli, Teresy Żylis-Gara, Hanny Rumowskiej, Carol Richardson-Smith, Christiana Elssnera, Jerzego Marchwińskiego, Delli Jonem, Claudii Eder oraz Ingrid Kremling. W repertuarze ma wiele partii operowych, operetkowych i oratoryjno-kantatowych. Wśród nich: Goffredo z opery „Rinaldo” G.F. Haendla, Amastris z opery „Serse” tego kompozytora, Polina z „Damy Pikowej” i Olga z „Eugeniusza Oniegina” P. Czajkowskiego, Stasi z „Księżniczki czardasza” E. Kalmana. Partie oratoryjno-kantatowe to np.: Caino z oratorium „Caino il prima omicidio” A. Scarlattiego, Msza h-moll oraz Oratorium na Boże Narodzenie J.S. Bacha i wiele wiele innych. Występowała na licznych festiwalach, koncertach i recitalach w kraju i za granicą, m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Moniuszkowskim w Kudowie Zdroju, Festiwalu Wratislavia Cantans, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Barokowej w Kłodzku, Wieczorach Tumskich we Wrocławiu, Międzynarodowym Festiwalu EuroSilesia, Oper im Berg Festiwal Salzburg, Opern und Konzerttage Ruhpolding, Kammeroper Schloss Rheinsberg Internationales Festival zur Förderung junger Opernsänger, Schleswig-Holstein Musik Festiwal. I oczywiście podczas I Kłodzkiego Emaus (2011).

Magdalena Blum – absolwentka Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie fortepianu ad. Zdzisławy Rychlewskiej.

Uczestniczka kursów mistrzowskich w Dusznikach Zdroju i we Wrocławiu w klasach profesorów: Haliny Czerny-Stefańskiej, Włodzimierza Obidowicza, Tatiany Szebanowej, Aleksieja Orłowieckiego i Lee Kim-Sunga. Przez rok jako „artist in residence” w Shattuck St. Mary`s School doskonaliła swój warsztat u prof. De Wayne Wee. Jest laureatką III Ogólnopolskiego Konkursu Lisztowskiego. Koncertowała w wielu państwach świata, m.in. w Rosji, Austrii, Stanach Zjednoczonych. Brała udział jako akompaniatorka w licznych festiwalach i konkursach wokalnych w Warszawie, Karlovych Varach, Oslo, Tuluzie. Nagradzana na nich za najlepszy akompaniament. Prowadziła kursy mistrzowskie, m.in. we Wrocławiu, Dusznikach Zdroju, Wiedniu, Radziejowicach, Monaco. Nagrała dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej pięć płyt: „Arie i Pieśni Mistrzów Włoskiego Bel Canta” (2001), „Il Convegno” (2004), „Consortium Musicum” (2006), „Witold Friemann” (2009), „Fryderyk Chopin Transcriptions” (2010). Pracuje na Wydziale Wokalnym i Instrumentalnym AM we Wrocławiu. Od 2008 roku pełni funkcję Prorektora do spraw Artystycznych i Naukowych. Ma stopień doktora habilitowanego.
O. Antoni Dudek skierował list do sióstr klarysek, wykonawczyń, organizatorów i uczestników II Kłodzkiego Emaus

Piękne Jezusem i wiosną Siostry Klaryski!


Niezwykli uczestnicy drugiego już ,,Kłodzkiego Emaus’’ – witajcie!

Piszę te słowa w Wielki Czwartek ok. g. 21.00 podczas adoracji Najświętszego Sakramentu, który od godzin porannych jest umieszczony na kamiennej płycie w Bożym Grobie.

Grób jest pusty – choć w nim jest sakramentalny Jezus – adorują Go ludzie tu się znajdujący.

Patrzę na pusty grób – a on mi mówi – gdzie mam szukać odpowiedzi na wiele pytań.

Na cmentarzu przy ul. Dusznickiej mogę dowiedzieć się – i zobaczyć – jaki byłem.

Przy pustym grobie w Jerozolimie odkrywam, jaki będę!!! Grobowa pustka mówi mi więcej, niż grobowa pełnia. Mówi przede wszystkim: jeśli zechcesz być ze Mną, też zmartwychwstaniesz. Nie musisz – jesteś wolny. Jeśli zechcesz!

Już drugi raz gromadzicie się w Bożym Domu Ubogich Sióstr św. Klary. Tematem kolejnym jest ,,droga’’, którą uciekają z Jerozolimy zawiedzeni uczniowie.

W Ewangelii droga pojawia się bardzo często. Jezus mówi: ,,Znacie drogę…, ja jestem drogą’’. Ale tym, co szczególnie charakterystyczne w tej drodze z Ewangelii wziętej jest to, że człowiek idący drogą, idzie za kimś. Jak wiadomo, na drodze są rozmaite przeszkody: i cierpienie, i płoty, i nogi bolą, i choroba, i zmęczenie…

Jezus mnie uczy, że na drodze ważne jest to, by człowiek wiedział, że to, co przeżywa, ktoś już przeżywał. Że drogą, którą idzie, przeszedł kiedyś Chrystus.

Przed nami Chrystus – szczególnie obecny w tym kościele.

Ja chcę iść za Nim. Bo chcę dojść tam, gdzie On jest. I Wy też tam macie być. Powinniście być!!!

My wszyscy – wolni obywatele Kłodzka!

Dziękuję za pamięć.

Dziękuję za kontynuację.

Dziękuję Wam ludzie wolnego ducha. Warto Was było poznać.

Pan Zmartwychwstały niech Was wszystkich – obywateli hrabiowskiego, królewskiego i cesarskiego Kłodzka – obdarzy pokojem.

Alleluja – od pustego Grobu, na kilka dni przed przeprowadzką na Górę Tabor.

Z Bogiem!

O. Antoni Dudek ofm


II Kłodzkie Emaus już za nami
Plakat dzień kota
Więcej informacji o szkoleniu zwierząt
www.rancho-stokrotka.com

PS. Na początku spotkania rozdanie nagród dla zwycięzców Konkursu na Najlepszy Lepiej
oraz uczestników Akcji „Znajdź kłodzkiego bałwana”.Światowy Dzień Kota już za nami.

Na spotkanie zorganizowane 17 lutego 2012 roku przez Klub Otwartej Kultury w Kawiarni Coffeland w Kłodzku przyszli wszyscy, którzy w dniu kota chcieli go lepiej poznać. Podczas prelekcji Jakuba Gołąba można się było dowiedzieć, jak koty widzą i słyszą, jak czują smak i jak porozumiewają się za pomocą śladów zapachowych. A także o tym, dlaczego psy rozumiemy lepiej niż koty i czego nasi koci przyjaciele potrzebują do szczęścia - a jest to przede wszystkim towarzystwo innego kota.
W drugiej części spotkania koty ukazały swoje inne oblicze - w quizie padło wiele pytań o miejsce kota w kulturze, literaturze i historii. Punkty za prawidłowe odpowiedzi stanowiły cukierki umieszczane w specjalnych woreczkach, a zwyciężczyni otrzymała nagrodę - wejściówkę do CINEMA 3D w Kłodzku. Zwyciężczynie konkursu, który ujawniał, kto najlepiej odróżnia koty od psów otrzymały w nagrodę śpiącego pluszowego kota. W wolnej chwili można też było wziąć udział w zabawie „Daj odpowiedni kotu ogon”.

Koci quiz
Konkurs "Odróżnij kota od psa"

W dniach 16-29 stycznia 2012
Lepieje Klub Otwartej Kultury
zaprasza do udziału
w akcji
„Znajdź kłodzkiego bałwana”

Zabawa polega na znalezieniu w Kłodzku jak największej liczby bałwanków umieszczonych w witrynach sklepów, lokali usługowych i instytucji.
Każdy bałwan oznaczony jest numerem porządkowym i symbolem (rysunkowym, literowym, liczbowym).
Na karcie przy numerze odnalezionego bałwanka należy wpisać lub narysować symbol oraz dopisać lokalizację – jak w podanym przykładzie – bałwanek nr 28 znajdujący się w kiosku przy ul. Wojska Polskiego ma symbol WOJAK.
Nazwa bałwanka – jednocześnie tytuł filmu – podpowiada miejsce, w którym znajduje się bałwanek. Aby wziąć udział w losowaniu nagród nie trzeba znaleźć wszystkich bałwanków, ale im więcej tym lepiej.
Karty z rozwiązaniami można oddać do 30 stycznia 2012 roku w kiosku (ul. Wojska Polskiego, bałwanek nr 28), w księgarni na ul. Wita Stwosza lub nadesłać mailem na adres kok@kokkultura.pl). Kartę można pobrać na stronie internetowej lub w kiosku koło LO im. Chrobrego lub w księgarni na ulicy Wita Stwosza. Należy podać:

imię i nazwisko poszukiwacza bałwanówdane kontaktowe (telefon lub e-mail)Zapraszamy do szukania kłodzkich bałwanów. Wśród osób, które odnajdą najwięcej bałwanów rozlosujemy nagrody.

Bałwany znalezione! Nagrody czekają!

W poniedziałek 30 stycznia zakończyliśmy Akcję „Znajdź kłodzkiego bałwana”. Serdecznie dziękujemy wszystkim firmom i instytucjom, które umieściły w swoich witrynach naszego bałwanka. A były to: Cukiernia (ul. Wita Stwosza), sklep mięsny (ul. Okrzei), sklep Triumph (ul. Armii Krajowej), biuro kredytów i nieruchomości A-Z (ul. Rodzinna), firma Telco (ul. Wolności), Restauracja Korona (ul. Noworudzka), księgarnia (ul. Wita Stwosza), księgarnia Millenium (ul. Grottgera), Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna, bar Kryształowa (ul. Wodna), jubiler Black Pearl (ul. Nad kanałem), sklep Baja (ul. Morcinka), sklep Madagaskar (ul. Spadzista), firma Tribes - okna (ul. Objazdowa), Muzeum Ziemi Kłodzkiej, czerwone Seicento - osoba prywatna, sklep motoryzacyjny Polkar (ul. Łukasińskiego), sklep Corado (ul. Wita Stwosza), studio fotograficzne (ul. Kościuszki), sklep U Górala (ul. Lutycka), Cinema 3D, sklep komputerowy Amber (ul. Armii Krajowej), kiosk (ul. Wojska Polskiego), sklep Hejszowina (ul. Łukasińskiego), firma Net Gate (ul. Spółdzielcza), sklep komputerowy Neo (ul. Połabska), firma Elbi Plus (ul. Rodzinna).
Dziękujemy także uczestnikom akcji i zapraszamy do udziału w kolejnych. Nie do pokonania okazał się bałwanek oznaczony znakiem +, pod hasłem „Trzy kolory”, który ukrył się w Elbi Plus - nie znalazła go ani jedna osoba! Pozostałe odkrył przynajmniej jeden uczestnik zabawy. Nikt nie znalazł wszystkich 32 bałwanów. Zwycięzca znalazł 23! Na wszystkich tropicieli czekają nagrody. Ich rozdanie 17 lutego 2012 roku, o godz. 18.30, w kawiarni Coffeland, a zaraz potem Światowy Dzień Kota.

Konkurs na Najlepszy LEPIEJLepieje


Zbliża się dzień św. Mikołaja, a zaraz potem nadchodzą Święta Bożego Narodzenia – czas, kiedy życzymy sobie nawzajem wszystkiego, co najlepsze. Ale któż to wie, co jest najlepsze? Nasze wierszyki – LEPIEJE, pomagają odpowiedzieć na to pytanie. Z okazji 6 grudnia podzielimy się naszymi LEPIEJAMI na ulicach miasta i jednocześnie zapraszamy WSZYSTKICH do udziału w Konkursie na Najlepszy LEPIEJ:

1) Na LEPIEJE nadesłane mailem na adres kok@kokkultura.pl czekamy do 5 stycznia 2012 roku.
2) LEPIEJE muszą być podpisane imieniem i nazwiskiem, a nadsyłający tym samym oświadcza, że zgłoszone do konkursu LEPIEJE są jego autorstwa i zgadza się na ich nieodpłatną publikację na stronie www.kokkultura.pl
3) LEPIEJ powinien mieć formę rymowanego dwuwiersza (najlepiej ośmiozgłoskowca): pierwszy wers zaczyna się od słowa „lepiej”, a drug i od „niż” lub „niźli”. Np.
„Lepiej kochać jedną żonę
niż mieć trzy znienawidzone.”
4) Ogłoszenie wyników nastąpi na kłodzkim rynku podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – 8 stycznia 2012 roku oraz na naszej stronie internetowej.
5) Twórcy 6 najlepszych LEPIEJÓW otrzymają nagrody: wejściówki do CINEMA 3D w Kłodzku oraz wejściówki do Twierdzy Srebrnogórskiej.
6) Jedna osoba może nadesłać dowolną liczbę LEPIEJÓW.
7) Nadsyłane LEPIEJE nie mogą zawierać wulgaryzmów, prezentować treści rasistowskich (itp.), naruszać dóbr innych osób oraz wymieniać nazw własnych firm i produktów.
8) Wszystkie nadesłane LEPIEJE spełniające ww. warunki zostaną opublikowane na stronie www.kokkultura.pl

Wyniki Konkursu na Najlepszy Lepiej


6.12.2011-06.01.2012
Jury w składzie Ewa Piórkowska, Artur Bednarski, Mieczysław Kowalcze

po przeczytaniu w dniu 7 stycznia 2012 r. nadesłanych na konkurs wierszyków postanowiło, że nagrody otrzymują

Jakub Gołąb

za lepieje:

Lepiej forsę wrzucić w błoto
Niż zadawać się z idiotą.

Lepiej książkę sobie kupić
Niż serialem się ogłupić.

Maria Kobierzyńska

za lepieje:

Lepiej życie spędzić w walce
niż przeleżeć na wersalce.

Lepiej uciec od splendoru
niż pozbawić się honoru.

Magda Pluta

za lepiej:

Lepiej upleść dom z wikliny
niż zamieszkać u rodziny.

Małgorzata Wojkowska

za lepiej:

Lepiej życia zakosztować,
niźli głowę w piasek schować!

Wszystkie nadesłane lepieje

Jakub Gołąb

Lepiej prysznic mieć z brodzikiem
Niż polewać się cebrzykiem.

Lepiej bułkę pożreć z serem
Niż niedźwiedzia stać się żerem.

Lepiej czytać Tetmajera
Niż uchodzić za frajera.

Lepiej lepieje pisywać
Niźli brukowce czytywać.

Lepiej forsę wrzucić w błoto
Niż zadawać się z idiotą.

Lepiej już samotność znosić
Niż wredną o rękę prosić.

Lepiej zmilczeć sobie czasem
Niż okazać się głuptasem.

Lepiej kupić na straganie
Niźli w Tesco czy Auchanie.

Lepiej kiełki zjeść ze smakiem
Niźli ciastka z amoniakiem.

Lepiej się odżywiać zdrowo
Niźli wściekłą stać się krową.

Lepiej zjadać zieleninki
Niż mordercą stać się szynki.

Lepiej w domu wczas obiadać
Niż w pizzerii tłuszcz odkładać.

Lepiej książkę sobie kupić
Niż serialem się ogłupić.

Łukasz Zilbert

Lepieje dietetyczne:

Lepiej pościć w poniedziałek
niźli miodu zjeść antałek.

Lepiej by we wtorek skonać
niż obgryzać udziec konia.

Lepiej wypić wiadro wody
niż spożywać mięso w środy.

Lepiej w czwartek kopać rowy
niż jeść stek od wściekłej krowy.

Lepiej zęby zagryźć w piątek
niż z herbatą wypić wrzątek.

Lepiej chodzić na dziewczynki
niż urywać się z choinki.

Lepiej skryć się w mysiej dziurze
niż zadyndać gdzieś na sznurze.

Lepiej chodzić wciąż z zarostem
niż psim swędem zostać posłem.

Magda Pluta

Lepiej usiąść na sprężynę
niźli ręcznie prać pierzynę.

Lepiej jeść owsiankę w śniegu
niż jodłować boso w biegu.

Lepiej szukać igły w stogu
niż całować się na progu.

Lepiej zgubić karoserię
niż pod czaszką mieć mizerię.

Lepiej upleść dom z wikliny
niż zamieszkać u rodziny.

Lepiej mieć podeszwy w kurzu
niźli polec na przedmurzu.

Lepiej złamać sobie palec
niż prywatnie mieć zakalec.

Lepiej sparzyć oba uszy
niźli duszę zawieruszyć.

Lepiej usiąść obok żula
niźli w polityce hulać.

Lila Bednarska

Lepiej jechać do Warszawy
niż oglądać "Trudne Sprawy".

Lepiej produkować vany
niż w wannie lepić bałwany.

Małgorzata Wojkowska

Lepiej życia zakosztować,
niźli głowę w piasek schować!

Lepiej małym być psotnikiem,
niż poważnym politykiem!

Lepiej zlepić "lepiej" nowy,
niźli słuchać nudnej mowy!

Lepiej zaskoczyć,
niźli przeskoczyć!
Lepiej jest w sobotę zemrzeć
niż w obżarstwo dalej grzęznąć.

Lepiej wreszcie pójść do nieba
niż zjeść w niedzielę kromkę chleba.

Lepieje KOK-owskie

Lepiej spędzić weekend w Klubie
niż grać na dziurawej tubie.

Lepiej na piękno się Otworzyć
niż na torach się położyć.

Lepiej łożyć na Kulturę
niż się zaszyć w mysią dziurę.

Maria Kobierzyńska

Lepiej wieki stać na słupie
niż czyraka mieć na dupie.

Lepiej zginąć w pojedynku
niż czyraka mieć na tyłku.

Lepiej kurą być na grzędzie
niż kukiełką na Urzędzie.

Lepiej życie spędzić w walce
niż przeleżeć na wersalce.

Lepiej dzioba se wyparzyć
niż narazić się Wszechwładzy!

Lepiej władzy stanąć dęba
niż zdrowego wyrwać zęba.

Lepiej orać na ugorze
niż z sumieniem swym być w sporze.

Lepiej chyba tłuc kamienie
niźli uczyć twarde lenie.

Lepiej zrobić z siebie osła
niż dla szpanu strugać posła.

Lepiej uciec od splendoru
niż pozbawić się honoru.

Lepiej mienie swe zastawić
niż honoru się pozbawić.

Lepiej bułki jadać z szynką
niż w pokoju spać ze świnką.

Lepiej zatruć się machorką
niż się toczyć w długim korku.