ARCHIWUM 2013

Mikołajki z Klubem Otwartej Kultury

6 grudnia 2013

To już tradycja, że w dzień patrona wszystkich, którzy lubią innych obdarowywać prezentami, Klub Otwartej Kultury zaprasza do Kłodzka na dwugodzinny spacer, połączony z rozmowami i obdarowywaniem drobiazgami Świętego Mikołaja. A Święty Mikołaj, wiadomo, żeby mógł wyjść z prezentami do ludzi, musi najpierw je starannie przygotować. I ma do tego zwykle grono miłych pomocników, którzy pomagają mu, wypiekając i zdobiąc pierniczki. Tradycyjnie zresztą są to uczniowie, rodzice i nauczyciele Szkoły Społecznej pod profesjonalną opieką Małgosi Bicz. Tegoroczne spotkania Świętego z Kłodzczanami, młodszymi i starszymi, mimo wiatru i przenikliwego ziąbu, miały swoją dobrą aurę i temperaturę. Mikołaj miał bowiem czas, żeby porozmawiać, zapytać, poradzić, czasem pogrozić rózgą. Dłuższą chwilę poświęcał każdemu dziecku. Jego korowód (anioły i diabeł) wspierał Świętego, przekonując młodych ludzi, że Mikołaj to nie bujda, jak mówią koledzy. Mikołaj to znakomity przykład, że można innych fajnie obdarowywać, pomagać im, przynosić zwykłą radość. Często obdarowywane osoby, czy rodzice spotykanych, dzieci chcieli nam dawać datki za dobre serce i prezenty, ale Mikołaj odmawiał, bo nie na zbieraniu pieniędzy polegała jego praca.

PS.
Do pierniczkowych prezentów dołączyliśmy kartkę z informacją o zbieraniu pieniędzy na kwietniowy, tradycyjny już koncert Emaus w kościele sióstr klarysek w Kłodzku. Zaplanowaliśmy go na 21 kwietnia, czyli w Poniedziałek Wielkanocny. Wszystkich, którzy cieszą się na ten koncert, mogą i chcą wesprzeć jego organizację prosimy o wpłatę na konto: BGŻ 78203000451110000002505860. Dziękujemy za każdą złotówkę.

(Przed) Mikołajkowe Warsztaty Pierniczkowe w Zespole Szkół Społecznych

29 listopada 2013

Dziękujemy wszystkim uczestnikom warsztatów za zaangażowanie i wspólną zabawę.
W pieczeniu i ozdabianiu pierników wzięli udział uczniowie klasy II i VI Szkoły Podstawowej oraz klasy III Gimnazjum.
6 grudnia w godzinach popołudniowych tradycyjnie zapraszamy na spotkanie ze Św. Mikołajem na ulicach Kłodzka.
Pierniki

„Kłodzkie Wypominki” - wersja interaktywna

Zapraszamy do korzystania z interaktywnej wersji mapki „Kłodzkie Wypominki”, która ułatwi Państwu znalezienie wszystkich informacji zawartych w naszym wydawnictwie.

Nie trzeba już szukać wybranego grobu zgodnie z podanymi oznaczeniami. Wystarczy kliknąć na nazwisko, a notka o tej osobie wyświetli się nad zaznaczoną mogiłą.

Jeśli chcecie Państwo sprawdzić, kto spoczywa w kwaterze np. w pobliżu bliskiej Wam osoby, wystarczy kliknąć na zaznaczony grób.

W celu przesunięcia mapki należy użyć lewego przycisku myszy, a w laptopie lewego przycisku i myszki dotykowej.

Finał projektu KŁODZKIE WYPOMINKI

Klub Otwartej Kultury zbliża się do końca realizacji projektu „Kłodzkie Wypominki”.
Już niedługo otrzymacie Państwo gotowe wydawnictwo. Dziękujemy za pomoc w jego przygotowaniu, za wszystkie rozmowy, maile, notatki.
Chcielibyśmy kontynuować naszą inicjatywę w przyszłości, dlatego w dalszym ciągu prosimy o przysyłanie do nas informacji o osobach, które chcielibyście Państwo wspomnieć.

23 października 2013 roku o godzinie 18.30

zapraszamy do Zespołu Szkół Społecznych na spotkanie informacyjne dotyczące realizacji projektu.
Będzie można się dowiedzieć, jak przebiegała praca, na jakiej zasadzie wybraliśmy 64. Kłodzczan, których krótkie biogramy umieszczone są w wydawnictwie, na jakie niespodzianki natrafiliśmy.
Już teraz zapraszamy do zapoznania się z elektroniczną wersją mapki.

Cmentarz Cmentarz

Projekt "Kłodzkie Wypominki" jest realizowany dzięki dofinansowaniu z budżetu Powiatu Kłodzkiego oraz ze środków Urzędu Miasta Kłodzka.

KŁODZKIE WYPOMINKI - KOK prosi o pomoc w realizacji projektu


Szanowni Państwo


Życie w Kłodzku to zobowiązanie wobec miasta i jego historii. Kłodzczanin to niekoniecznie ten, kto się tutaj urodził. Kłodzczanin to ten, kto czuje to miasto, rozumie je, widzi jego problemy, stara się je mądrze rozwiązywać, dba o jego rozwój. Pamięć o ludziach jest kapryśna i nietrwała. Wiele takich osób, które kiedyś były duszą Kłodzka, zostało zapomnianych. Ważni dla historii są nie tylko ci „ze świecznika”. Warto wspomnieć zwłaszcza tych cichych, którzy byli Kłodzczanami w swoim sercu. Tych, którzy je ratowali, rozwijali, upiększali, którzy uczciwą pracą przyczynili się do dobra Kłodzka i jego mieszkańców – nauczycieli, społeczników, rzemieślników, robotników, związkowców, lekarzy, księży, artystów, kupców czy przedsiębiorców.
Klub Otwartej Kultury realizuje projekt „Kłodzkie Wypominki”, który ma przywrócić naszej wspólnej pamięci chociaż niektóre z tych osób. Chcemy sporządzić mapkę Cmentarza Komunalnego przy ulicy Dusznickiej, gdzie zaznaczymy miejsca pochówku kilkudziesięciu Kłodzczan, a obok napiszemy kim byli, czym się zajmowali, a może nawet, za co byli kochani.
Zwracamy się do Państwa z prośbą o pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia. Nie wiemy o wszystkich, których warto wspomnieć. Dlatego prosimy o nadsyłanie propozycji osób, które powinny, Państwa zdaniem, znaleźć się w naszym wydawnictwie. Prosimy o nadsyłanie nazwisk ludzi (o których wiadomo, że spoczywają na kłodzkim cmentarzu przy ul. Dusznickiej), z kilkoma chociaż słowami na ich temat. Mile widziane będą także zdjęcia nagrobków lub informacje o miejscu pochówku (numer pola, kwatery itp.). Propozycje i informacje prosimy nadsyłać na adres e-mail kok@kokkultura.pl do 31 maja 2013 roku.
Bardzo liczymy na Państwa pomoc. Dzięki niej mamy nadzieję na uniknięcie jednostronnego spojrzenia. Chcielibyśmy, aby nasze wydawnictwo przypominało o ludziach związanych z bardzo różnymi środowiskami. Będziemy wdzięczni za zainteresowanie naszym projektem także innych osób.

Zarząd Klubu Otwartej Kultury


List do pobrania - przekaż naszą prośbę znajomym.

Klub Otwartej Kultury w imieniu organizatorów Gitariady zaprasza na koncerty

Gitariada

1 kwietnia 2013 r. godz. 17.00

Koncert wokalny „Kłodzkie Emaus”

Kościół pod wezwaniem śww. Jerzego i Wojciecha
ul. Łukasińskiego 34, Kłodzko
wstęp wolny

Wystąpią:
Natalia Figiel – fortepian
Agnieszka Kuźma – skrzypce

Emaus 3
W programie:

Fryderyk Chopin, Nokturn H-dur op. 9 nr 3
Fryderyk Chopin, Preludia op. 28 nr 15, 20, 21, 22, 23, 24
Claude Debussy, „Claire de lune” („Światło księżyca”) - skrzypce i fortepian
Claude Debussy - Suite bergamasque : cz. I Preludium. cz. II Menuet
Henryk Wieniawski, Mazurek D-dur „Dudziarz" Op.19 - skrzypce i fortepian
Franciszek Liszt, Etiuda Es-dur nr 2 z cyklu 6 Wielkich etiud na temat Paganiniego
Bela Bartok, Tańce Rumuńskie op.68 - skrzypce i fortepian

Już po raz trzeci zapraszamy do kościoła sióstr klarysek na wielkanocny koncert kameralny. Po koncercie siostry zapraszają na kolejne Kłodzkie Mazurkowanie. Prosimy o przyniesienie choćby najmniejszego mazurka upieczonego w domu. Posmakujemy, spotkamy się w miłym gronie. Wstęp na koncert jest bezpłatny. Po jego zakończeniu zostanie przeprowadzona kwesta na potrzeby klasztoru.

Natalia Figiel Agnieszka Kuźma
Natalia Figiel (ur. 1988)
Edukację muzyczną rozpoczęła w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Fryderyka Chopina w Kłodzku w klasie fortepianu Katarzyny Mąki. W latach 2001-2007 kontynuowała naukę w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Nysie w klasie fortepianu Lucyny Dąbrowskiej. W trakcie nauki w tych szkołach brała udział w licznych konkursach, na których zdobyła nagrody i wyróżnienia.
W 2007 rozpoczęła studia w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie fortepianu Michała Szczepańskiego. W trakcie studiów brała udział w wielu konkursach i festiwalach, między innymi w VII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Vila de Capdepera” na Majorce (2008), w IV Międzynarodowym Konkursie Duetów Fortepianowych w Białymstoku wraz z Moniką Pawlas (2009), w 8th International Independent Music Competition „Individualis” w kategorii duet fortepianowy wraz z Moniką Pawlas (2011), w Konkursie Pianistycznym o Stypendium Yamaha Music Foundation of Europe w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (2011), w ESTRADZIE MŁODYCH w ramach 45. Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (2011r.), w XXIX Ogólnopolskim Festiwalu Laureatów Konkursów Muzycznych TYDZIEŃ TALENTÓW, Tarnów – Kąśna Dolna (2011r.), w Ogólnopolskim Konkursie Chopinowskim (2012).
Swoje umiejętności muzyczne rozwijała również na wielu kursach prowadzonych przez wybitnych pianistów, jak: prof. Elżbieta Tarnawska, prof. Andrzej Jasiński, prof. Stefan Kutrzeba, prof. Hubert Rutkowski, prof. Włodzimierz Obidowicz, prof. Andrea Bonatta oraz prof. Gottlieb Jirack von Arnim (2011).
Od 2012 roku kontynuuje naukę na studiach podyplomowych w macierzystej uczelni, a także jest nauczycielem gry na fortepianie w Państwowej Szkole Muzycznej im. Wojciecha Kilara w Dzierżoniowie.
Agnieszka Kuźma (ur. 1985)
Ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną w Kłodzku w klasie skrzypiec T. Wachowskiego. Swoją edukację muzyczną kontynuowała w Liceum Muzycznym we Wrocławiu a następnie we wrocławskiej Akademii Muzycznej pod kierunkiem Z. Szufłata. Jest absolwentką Królewskiego Konserwatorium w Brukseli w klasie prof. Katalin Sebestien. Uczestniczyła w mistrzowskich kursach skrzypcowych pod kierunkiem prof. M. Orzechowskiej, prof. T. Gadziny i prof. M.Baranowskiego.
Jest laureatką trzeciego miejsca na Międzynarodowym Konkursie Młodych Skrzypków w Nova Paka w Czechach (2002) oraz Wielkopolskiego Konkursu Wykonawczego w Poznaniu (1998). Brała udział w międzynarodowych kursach orkiestrowych Junge Deutch-Polnische Philharmonie Niederschlesien, występując na uroczystości otwarcia pomnika Pomorodowanych Żydów Europy w Berlinie (2005). Była członkiem Visegrad Youth Orchestra, koncertując w Polsce, Czechach, na Słowacji i na Węgrzech.
Współpracowała z wrocławską orkiestra kameralną „Leopoldium”, Filharmonią Wrocławską oraz orkiestrami w Belgii ( Sebestyen Strings, Symphonia Assai). Była członkiem orkiestry symfonicznej Fundacao Orquestra Estudio oraz zespołów kameralnych powołanych na Europejską Stolicę Kultury 2012 w Guimaraes, w Portugalii. Ostatnio wróciła z tournée po Południowej Afryce z The World Orchestra.
Miała przyjemność współpracować z dyrygentami takimi jak : J. Maksymiuk, M. Pijarowski, J. Kasprzyk, M. Tabachnik, R. Zollman, P. Davin, J. Carneiro. Koncertowała ze znanymi solistami jak: Guy Braunstein, Victoria Mullova, Natalie Clein, Jose Carreras, Joseph Malovany, Elisabete Matos, Anneleen Lenaerts.

Kłodzkie Emaus po raz trzeci...
Już po raz trzeci zorganizowaliśmy wielkanocny koncert kameralny w kościele sióstr klarysek przy ulicy Łukasińskiego w Kłodzku. Trzecie Kłodzkie Emaus, które odbyło się 1 kwietnia 2013, przyciągnęło pomimo niesprzyjającej pogody wierną publiczność. Z zimnem zmagali się nie tylko słuchacze, ale przede wszystkim bohaterskie artystki: Natalia Figiel (fortepian) i Agnieszka Kuźma (skrzypce).
W ich wykonaniu usłyszeliśmy 7 utworów o różnej stylistyce i klimacie, znanych i lubianych, a sprawiających, że chociaż w sercach słuchaczy zapanowała wiosna. Więcej o tematyce, historii i odniesieniach tych utworów można przeczytać w tekście - „III Emaus. O muzyce.”
Po koncercie tradycyjnie odbyła się kwesta na potrzeby klasztoru, a każdy z gości został obdarowany pierniczkowym barankiem.
W tym roku siostry udostępniły nie tylko kościół na koncert, ale także klasztorny korytarz, gdzie odbyło się Kłodzkie Mazurkowanie. Wszyscy, którzy chcieli i mogli, podzieli się z innymi swoimi świątecznymi wypiekami. Dzięki temu na stołach zagościły świąteczne mazurki, babki i inne ciasta.
W bród było nie tylko jedzenia, ale i rozmów, także o planach na kolejne Emaus.
Klub Otwartej Kultury serdecznie dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tegorocznego koncertu – w tym naszym sponsorom.
Więcej o biblijnej tradycji Emaus możesz przeczytać tutaj.

Klub Otwartej Kultury
Dzień Kota 2 zaprasza na
Światowy Dzień Kota

17 lutego 2013
(niedziela)
godz. 16.00

Pizzeria Tevere
(ul. Kościelna 5, Kłodzko)

w programie:
  • JAK CZŁOWIEK Z KOTEM
    o kocich ścieżkach, języku i o tym, jak poradzić sobie ze znudzonym kotem, opowie Jakub Gołąb (lekarz weterynarii, specjalista szkolenia zwierząt)
  • gry, zabawy, konkursy - pół żartem, pół serio
Wstęp za okazaniem portretu kota lub na kocią łapę

Ludzie i koty – po Dniu Kota

Światowy Dzień Kota w tym roku odbył się w gościnnej Pizzerii Tevere. Miłośnicy kotów i koci sceptycy licznie przybyli na spotkanie, które rozpoczęło się od kilku drobiazgów. Prosiliśmy zgromadzonych o napisanie podczas imprezy kociego wierszyka, najlepiej limeryka o kocie, czyli jak pisze Barańczak, limerykota. Rozdaliśmy też żartobliwy test, dzięki któremu można było odpowiedzieć sobie na pytanie: Czy mam wystarczającą liczbę kotów? Odbył się też szybki sprawdzian na temat kociego szlaku w Kłodzku oraz lokalizacji figurek kotów, które trzeba było zaznaczyć na mapce i ich autorów. Wszyscy uczestnicy spotkania byli nagradzani za swoją aktywność uroczymi pierniczkami w kształcie kotów.
Najważniejszym punktem programu, była prelekcja Jakuba Gołąba pt. „Jak człowiek z kotem”, z której można było się dowiedzieć, jak bardzo nieprzystosowany jest kota do życia, które nieraz musi prowadzić: samotnego, nudnego, w czterech ścianach. Na wolności kot zajmuje terytorium od 2 tysięcy metrów kwadratowych do kilku hektarów, kilka, kilkanaście razy dziennie poluje i ma kontakt z innymi przedstawicielami swojego gatunku. Gdy jest jedynym kotem w mieszkaniu, może właściwie tylko jeść, myć się i spać, a czasami z nudów coś zbroi. Tymczasem jest kilka sposobów, dzięki którym kot, nawet niewychodzący na dwór, będzie bardziej szczęśliwy. Jak się można było przekonać dzięki prezentacji, niektórzy miłośnicy kotów dla dobra tych zwierząt przekształcają swoje mieszkanie w prawdziwy koci labirynt, ale nie trzeba posuwać się aż do tego. Wystarczy poświęcić kotu trochę czasu bawiąc się z nim, zmieniając jak dziecku zabawki i zainwestować w parę półek – wysoko na ścianie, na których nic nie położymy. Zasobniejsi i bardziej zdeterminowani mogą sprawić swojemu kotu karuzelę. A najlepsze, co możemy zrobić, to od razu zdecydować się na więcej niż jednego kota. Wówczas nasz zwierzak będzie miał towarzystwo na odpowiednim poziomie – bo nie da się ukryć – człowiek jest za wolny, niezgrabny i w dodatku zupełnie nie rozumie śladów zapachowych zostawionych mu przez kota. Jako fajtłapy i niezguły zasługujemy na litość i to dlatego nasz kot często przynosi nam upolowaną zdobycz. W ten sposób się o nas troszczy, bo widzi, że sami najwyraźniej nie umiemy nic upolować. Kwestia polowania prowadzi do tematu kociej karmy. Nasz mięsożerny zwierzak jest często zmuszony odżywiać się zupełnie niezgodnie z jego naturą – szczególnie jeśli jest karmiony suchą karmą. Lepiej kupować mu puszki, a oczywiście najlepiej przygotować mięsną karmę według przepisów, które można znaleźć w internecie.
Po prelekcji i rozwiązaniu testu – okazało się, że wprawdzie niektórzy kotów mają za mało, ale nikt nie ma ich za dużo – przyszła chwila odczytania powstałych podczas spotkania wierszyków. Na zakończenie spotkania była niespodzianka – komputerowa gra pt. „Portret pamięciowy”, w której szukaliśmy 3 zagubionych kociaków. Udało się znaleźć dwa oraz jednego całkiem podobnego do oryginału. Do spróbowania swoich sił w szukaniu kotów zapraszamy tu na naszej stronie www.
Jeśli chcesz wiedzieć, co znaczą kocie idiomy, sprawdź tutaj!
Koncert Trzebieszowice

Koncert
Gala w Zamku na Skale

10 lutego 2013
godz. 19.00

Zamek na Skale w Trzebieszowicach
wstęp za zaproszeniami
obowiązują stroje wieczorowe
W zróżnicowanym, a zarazem spójnym tematycznie repertuarze wystąpią artyści
wykonawcy muzyki klasycznej i jazzowej:
Magdalena Blum – fortepian
Magdalena Kulig – mezzosopran
Jerzy Małek – trąbka
Paweł Jaros – kontrabas,
którzy zaprezentują słuchaczom premierowe utwory, przygotowane specjalnie na ten koncert oraz wyjątkowe aranżacje muzyki klasycznej i jazzowej stworzone przez kompozytora i trębacza Jerzego Małka.
Magdalena Kulig i Magdalena Blum Jerzy Małek
Magdalena Kulig
mezzosopran, absolwentka wydziału wokalnego Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Występowała na licznych koncertach i festiwalach w Europie i Azji. Laureatka wielu konkursów wokalnych polskich i zagranicznych. Za płytę "Elegie" w 2012 roku otrzymała Wrocławską Nagrodę Muzyczną.
Magdalena Blum
pianistka, absolwentka Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie fortepianu, gdzie pełni funkcję prorektor do spraw artystycznych i naukowych. Jest laureatką III Ogólnopolskiego Festiwalu Lisztowskiego. Dokonała nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji. Za płytę "Elegie" w 2012 roku otrzymała Wrocławską Nagrodę Muzyczną.
Jerzy Małek
trębacz jazzowy i kompozytor, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach. Podczas studiów zaproszony do współpracy przez Jarka Śmietanę. Założył zespół, z którym występował na konkursach i festiwalach jazzowych. W 2002 roku został laureatem Międzynarodowego Konkursu Improwizacji Jazzowej w Katowicach oraz Nową nadzieją w ankiecie czytelników Jazz Forum. Obecnie inspiruje się europejską muzyką folklorystyczną, czego efektem jest płyta "Air".
urząd marszałkowki Koncert dofinansowany ze środków
Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego


Koncert na zakończenie karnawału „Gala w Zamku na Skale”

W naszych okolicach od wiek wieków rozkwitała kultura muzyczna, która z powrotem budzi się do życia. Klub Otwartej Kultury znany m.in. z dwóch edycji kłodzkiego Emaus postanowił zaangażować się w jej rozwój. Stworzył projekt Dolnośląskiego Festiwalu Muzycznego, czyli spójnego cyklu koncertów oraz wydarzeń artystycznych. Uroczysta inauguracja Festiwalu odbędzie się już w niedzielę 10 lutego o godz. 19.00 w trzebieszowickim Zamku na Skale. Podczas niej wystąpią gwiazdy muzyki klasycznej: mezzosopranistka Magdalena Kulig, pianistka Magdalena Blum, artysta muzyki jazzowej, kompozytor i trębacz Jerzy Małek oraz kontrabasista Max Mucha. „Gala” otwarcia jest połączeniem klasyki z innowacyjnością jazzowego brzmienia. Muzycy zaprezentują premierowe utwory, skomponowane i zaaranżowane specjalnie na ten wieczór przez Jerzego Małka.
By koncert miał lokalny wydźwięk, po gali organizatorzy zapraszają na bankiet z poczęstunkiem - flagowym produktem Ziemi Kłodzkiej grillowaną wołowiną sudecką zyskującą coraz większą popularność, dzięki projektom wspieranym przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego. Poza przyjemnością dla duszy i podniebienia istotne jest miejsce. Zamek na Skale, czyli przestrzeń dająca komfort i ukazująca prawdziwy urok dawnego Hrabstwa Kłodzkiego. Zabytkowy, czterogwiazdkowy hotel z XV wiecznymi wnętrzami, w którym niegdyś gościli pruscy królowie i rosyjscy carowie. Obecnie Mecenas Kultury Ziemi Kłodzkiej. Festiwal jest alternatywą dla działań lokalnych ośrodków kultury, a „Gala”, na którą Państwa zapraszamy, stanie się dobrym początkiem Dolnośląskiego Festiwalu Muzycznego, który będzie trwał aż do grudnia bieżącego roku. Niezwykle rzadko organizacje pozarządowe i instytucje Ziemi Kłodzkiej współpracują przy przedsięwzięciach łączących tak rozmaite gatunki muzyczne. Wydarzenie ma nie tylko lokalny charakter. Hrabstwo Kłodzkie to miejsce krzyżowania się wielu kultur czeskiej, niemieckiej i polskiej. Festiwal stał się szansą do poprawy kontaktów i nawiązania dialogu międzykulturowego. Poza tym, to możliwość zaistnienia na terenie województwa dolnośląskiego przed rokiem 2016 tak ważnym dla ośrodków kulturalnych. Także dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego. Pozwólmy się ponieść muzyce klasycznej i jazzowej. Kulturalnie rozpocznijmy rok, rok pod znakiem Dolnośląskiego Festiwalu Muzycznego.

Koncert Charytatywny
na rzecz dzieci z Zakładu Leczniczo-Opiekuńczego
w Piszkowicach

anioł

1 lutego 2013 roku
(piątek)
godz. 19.30


Aula Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu ul. Katedralna 9

W programie koncertu muzyka kameralna i jazzowa

1. Wolfgang Amadeus Mozart, trio na altówkę, klarnet i fortepian Es- dur kv 498 („Kegelstatt”).
I. Andante
II. Menuetto
III. Rondeaux: Allegretto
Michał Micker – altówka
Jan Jakub Bokun – klarnet
Magdalena Blum – fortepian

2. Fryderyk Chopin, Sonata wiolonczelowa g-moll, Op. 65
III Largo
anioł Stanisław Firlej – wiolonczela
Magdalena Blum – fortepian

3. Gabriel Fauré
Élégie, Op. 24
Stanisław Firlej – wiolonczela
Magdalena Blum – fortepian

4. Piotr Czajkowski
„Niet tolka tot kto znal”, Op. 6 nr 1, słowa Johann Wolfgang von Goethe
Magdalena Kulig – mezzosopran
Stanisław Firlej – wiolonczela
Magdalena Blum – fortepian

5. Ryszard Strauss
„Cäcilie”, Op. 27 nr 2, słowa Heinrich Hart
Magdalena Kulig – mezzosopran
Magdalena Blum – fortepian

6. Reynaldo Hahn
„A Chloris”, słowa Théophile de Viau
Magdalena Kulig – mezzosopran
Magdalena Blum – fortepian
Jerzy Małek – trąbka

7. Edward Pałłasz
„Matki człowieczej lament”, słowa Joanna Kulmowa
Magdalena Kulig – mezzosopran
Magdalena Blum – fortepian

8. Xavier Montsalvatge
„Canto negro”, z cyklu pieśni Cinco Canciones Negras
Magdalena Kulig - mezzosopran
Magdalena Blum – fortepian
Jerzy Małek – trąbka

Klub Otwartej Kultury w imieniu organizatorów zaprasza na ten koncert, którego celem jest wsparcie ZLO dla dzieci upośledzonych w Piszkowicach koło Kłodzka, prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Maryi Niepokalanej. Więcej informacji o placówce można znaleźć na stronie www.osrodekpiszkowice.pl.
W Piszkowicach przebywa 50 dzieci z całej Polski, a NFZ finansuje tylko część kosztów opiekuńczo-leczniczych. Bieżąca działalność ośrodka wymaga wsparcia w przestrzeniach niefinansowanych przez NFZ: ogrzewanie, remonty, przygotowanie miejsc wypoczynku dla dzieci oraz stałe doskonalenie pracowników i wolontariuszy, dbanie o wysoką jakość sprzętu rehabilitacyjnego oraz utrzymanie go w sprawności.

Prowadzenie koncertu: Jan Miodek

W koncercie wystąpią:

Magdalena Kulig (mezzosopran)
Magdalena Blum (fortepian)
Stanisław Firlej (wiolonczela)
Jerzy Małek (trąbka)
Jan Jakub Bokun (klarnet)
Michał Micker (altówka)

Magdalena Kulig i Magdalena Blum Stanisław Firlej Jerzy Małek Jan Jakub Bokun Michał Micker
Magdalena Kulig - mezzosopran, absolwentka wydziału wokalnego wrocławskiej Akademii Muzycznej. Artystka występowała na licznych festiwalach i koncertach w Europie i Azji m.in. na Festiwalu Wratislavia Cantans, Międzynarodowym Festiwalu EuroSilesia, Oper im Berg Festival Salzburg, Opern und Konzettage Ruhpolding, Kammeroper Schloss Rheinsberg International Festival zur Forderung junger Opernsanger oraz Schleswig-Holstein Musik Festival. Jest laureatką wielu konkursów wokalnych m.in. nagrody specjalnej na IV Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Haliny Halskiej we Wrocławiu (2007), laureatką sekcji barokowej konkursu wokalnego w Bolonii (2008), zdobywczynią III miejsca na Tiit Kuusik International Lied Competition w Estonii (2011). Za płytę „Elegie” w 2012 r. otrzymała Wrocławska Nagrodę Muzyczną.
Magdalena Blum – absolwentka wrocławskiej Akademii Muzycznej w klasie fortepianu. Rozpoczęła pracę na macierzystej uczelni, gdzie od 2008 r. pełni funkcję Prorektora do Spraw Artystycznych i Naukowych. Jest laureatką III Ogólnopolskiego Konkursu Lisztowskiego. Koncertowała w Europie i Stanach Zjednoczonych. Występowała jako solistka i kameralistka na festiwalach muzycznych m.in. w Wiedniu i Gaming; brała udział w międzynarodowych konkursach wokalnych w kraju i za granicą. Dokonała nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji, jest współwykonawcą pięciu płyt. Pracuje jako pianistka-kameralistka na Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Za płytę „Elegie” w 2012 r. otrzymała Wrocławska Nagrodę Muzyczną.
Stanisław Firlej – znany w Polsce wirtuoz gry na wiolonczeli. Artysta studiował i debiutował w Rosji. Otrzymał I nagrodę za najlepsze wykonanie koncertu wiolonczelowego B-dur L. Boccheriniego w Sankt Petersburgu. Jest też laureatem V nagrody na Międzynarodowym Konkursie Gaudeamus w Rotterdamie (w duecie z Anną Wesołowską-Firlej). Muzyk był koncertmistrzem i solistą Orkiestry Kameralnej Filharmonii Narodowej pod dyr. K. Teutscha. Z zespołem tym koncertował w Japonii, Australii, Nowej Zelandii, Ameryce Północnej i Południowej. Dokonał wielu nagrań płytowych muzyki wiolonczelowej. Dziś artysta jest profesorem zwyczajnym i prowadzi klasy wiolonczeli na akademiach muzycznych w Łodzi i Wrocławiu.
Jerzy Małek - trębacz jazzowy i kompozytor, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach. Podczas studiów został zaproszony przez Jarka Śmietanę do współpracy nad płytą „African Lake” z udziałem Gary'ego Bartza. Założył też własny zespół – kwintet (Tomasz Grzegorski, Michał Tokaj, Romuald Twarożek, Sebastian Frankiewicz). Grupa występowała na wielu konkursach i festiwalach jazzowych w Polsce i za granicą zdobywając pierwsze miejsca i nagrody indywidualne. W 2002 r. Jerzy Małek nagrał sesję sekstetu (Marcina Ślusarczyka, Radka Nowickiego, Jana Smoczyńskiego, Macieja Adamczaka, Sebastiana Frankiewicza) - płyta ukazała się pod nazwą „Gift”. W tym samym roku artysta został laureatem Międzynarodowego Konkursu Improwizacji Jazzowej w Katowicach, oraz Nową nadzieją w ankiecie czytelników Jazz Forum. Obecnie Jerzy Małek obrał nowy kurs muzyczny czerpiąc z europejskiej muzyki folklorystycznej – efektem jest płyta „Air”.
Jan Jakub Bokun – absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu oraz Conservatoire National Supérieur de Musique de Paris w klasie klarnetu. Ukończył studia dyrygenckie na University of Southern California w Los Angeles. Jako solista i kameralista jest laureatem nagród na konkursach we Wrocławiu, Włoszakowicach, Enschede i Mt. Pleasant. W 2002 r. został laureatem III Ogólnopolskiego Przeglądu Młodych Dyrygentów im. W. Lutosławskiego. W 2007 r. wystąpił podczas China International Clarinet and Saxophone Music Festival w Pekinie, a w 2008 r. podczas Tokyo-Tama Clarinet Festival. Prowadził lekcje mistrzowskie w Europie, Chinach oraz Meksyku. Jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym wrocławskiego festiwalu klarnetowego Clarimania. Został wyróżniony nagrodą Fundacji Kultury Polskiej, stypendium Ministra Kultury i Sztuki, stypendium Rządu Francuskiego oraz Wrocławską Nagrodą Muzyczną. W 1999 r. Krystian Zimerman zaangażował go do Polskiej Orkiestry Festiwalowej, z którą wystąpił m.in. w nowojorskiej Carnegie Hall.
Michał Micker - altówka. Studia altówkowe (dyplom z wyróżnieniem) ukończył w 2001 r. w klasie prof. Zbigniewa Czarnoty, zostając jego asystentem we wrocławskiej Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego. Trzy lata później uzyskał dyplom z wyróżnieniem w Universität der Künste Berlin w klasie prof. Hartmutha Rohdego. Swoją edukację doskonalił również u pierwszego altowiolisty Filharmoników Wiedeńskich, prof. Tobiasa Lea. Był uczestnikiem i laureatem wielu konkursów skrzypcowych i altówkowych. Odbył także roczną praktykę w Deutsche Oper Berlin, a w latach 2001-2003 był stypendystą Ferenc-Fricsay w DeutschesSymphonie Orchester Berlin, z którą jako muzyk orkiestrowy dokonał nagrań płytowych dla Decca, Harmonia Mundi, Deutsche Grammophon.

KONCERT DLA PISZKOWIC
Udany koncert. Znakomita współpraca. Dobry efekt.


Koncert na rzecz dzieci z Zakładu Leczniczo-Opiekuńczego w Piszkowicach udał się znakomicie. Każdy element tego wydarzenia został perfekcyjnie przeprowadzony dzięki świetnej organizacyjnie współpracy komitetu organizacyjnego z wrocławskimi instytucjami kultury - Biurem Festiwalowym Impart 2016, Papieskim Wydziałem Teologicznym, Akademią Muzyczną, Starostwem Powiatowym w Kłodzku, Gminą Wiejską Kłodzko, a także samorządem wojewódzkim i samorządem wrocławskim.
Cel, czyli wsparcie finansowe ZLO w Piszkowicach, pokazał, jak rzeczowo, kompetentnie i merytorycznie można razem pracować. Połączyły się w dobrą całość umiejętności artystyczne i organizacyjne pracujących przy projekcie osób. Kłodzczance Magdalenie Kulig mezzosopranistce – pomysłodawczyni całości udało się zaprosić do udziału w tym charytatywnym koncercie znakomitych wykonawców, czyli Magdalenę Blum (fortepian), profesora Stanisława Firleja (wiolonczela), Jana Jakuba Bokuna (klarnet), Michała Mickera (altówka) oraz Jerzego Małka (trąbka), a także świetnie współtworzyć wydarzenie z Krzysztofem Majem – dyrektorem generalnym Biura Festiwalowego Impart 2016, i jego kompetentnymi współpracownikami. Efekt to wykonania muzyczne na bardzo wysokim poziomie. Całość poprowadził, z właściwą dla siebie swadą, profesor Jan Miodek. Dobry efekt to 20 000 złotych konkretnej pomocy, liczne deklaracje dalszego wsparcia i, co nie bez znaczenia, zwrócenie uwagi decydentów na sprawę, dotąd przez system pomijaną.
Bardzo miły gest od pana Stanisława Longawy, wójta Gminy Wiejskiej Kłodzko - czek na 2 tys. zł. oraz radnych tejże gminy – również czek na 2 tys.zł.
Dla tych, którzy nie mogli wziąć udziału we wrocławskim koncercie podajemy numer konta, na które można przekazywać darowizny: 34 1090 2327 0000 0001 2029 9280,. Można to także robić szybkimi metodami, w tym kodem QR – szczegóły na stronie www.zlopiszkowice.ovh.org
Wszystkim artystom, organizatorom i współpracownikom, wszystkim, którzy okazali dobre i hojne serce serdecznie dziękujemy.