PATRIOTYZM JUTRA 2

Nakręć się na warsztaty

Patriotyzm jutra 2

Zapraszamy młodzież na bezpłatne warsztaty animacji poklatkowej
w ramach projektu PRZEDWCZORAJ I POJUTRZE.


Można się zapisać od 1 do 27 września 2016 r..
Pierwsze zajęcia już 28 i 29 września.
Uwaga - uczestnikom ze Starego Wielisławia zapewniamy bezpłatny transport.

Wyślij imię i nazwisko, wiek, nazwę szkoły oraz numer telefonu, adres e-mail - pocztą elektroniczną: kok@kokkultura.pl lub esemesem: tel. 667347090 lub 783204060.
Informację o przyjęciu na warsztaty otrzymasz pocztą elektroniczną wraz z najważniejszymi informacjami.

Warsztaty odbędą się pomiędzy 28 września a 10 listopada 2016 r. w Szkole Społecznej w Kłodzku. Każda grupa będzie miała możliwość ustalenia indywidualnego harmonogramu zajęć.

W kilkuosobowych grupach będziemy kręcić i montować filmy animowane metodą poklatkową. Pomysłów na scenariusze poszukamy w dalekiej i bliskiej historii ziemi kłodzkiej.

Propozycje tematów na scenariusze filmowe

Możecie nakręcić thriller o św. Wojciechu, kryminał o franciszkaninie utopionym w beczce śledzi, komedię o dziewiętnastowiecznym uzdrowisku lub czarną komedię o poecie podsłuchiwanym przez komunistyczne służby bezpieczeństwa, film fantasy o biskupie Arnoszcie, dramat o więźniach kłodzkiej twierdzy lub musical o bębnie ze skóry Żiżki - husyckiego wodza.
To wszystko przy pomocy animacji - techniką rysunkową, fotograficzną, wycinankową, plastelinową i każdą inną.
Wasze filmy będą pokazane w Muzeum Ziemi Kłodzkiej, świetlicy w Starym Wielisławiu, w szkołach na ziemi kłodzkiej. Będą też opublikowane w Internecie.
W ramach warsztatów odwiedzimy też okoliczne archiwa - w poszukiwaniu inspiracji oraz oryginalnych materiałów do stworzenia filmów. Można będzie zobaczyć, jak wyglądały średniowieczne dokumenty z pieczęciami, dawne plany i mapy czy gazety i czasopisma z czasów Rzeszy Niemieckiej czy Polski Ludowej.

Z każdego filmu powstanie komiks, który opublikujemy w powarsztatowym wydawnictwie.

Liczba miejsc ograniczona!
Warunek przyjęcia - poczucie humoru.
muzeum historii polski
Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra"

herb powiatu
Dofinansowano z budżetu Powiatu Kłodzkiego.
muzeum historii polski

„Uciecha na św. Wojciecha” za nami – ciąg dalszy nastąpi


„Uciechą na św. Wojciecha” w Starym Wielisławiu rozpoczęliśmy 23 kwietnia br. kolejny projekt łączący historię z animacją poklatkową, zatytułowany „Przedwczoraj i pojutrze”.
Historia życia Wojciecha z czeskiego rodu Sławników, który został kanonizowany w 999 roku, w dwa lata po śmierci z rąk Prusów, pełna jest dramatycznych wydarzeń. Przypomniał o nich Ks. Proboszcz Henryk Dereń, który zaprosił uczestników „Uciechy” do wielisławskiego sanktuarium, znajdującego się na nowo powstałym Szlaku św. Wojciecha. Przy tej okazji Ksiądz Proboszcz poświęcił także tablicę informacyjną szlaku umieszczoną na kościele.
Polityczne intrygi, waśnie rodowe, kształtowanie chrześcijaństwa w Europie Wschodniej – były nie tylko tłem, ale samym sednem życia św. Wojciecha, któremu silna osobowość, bezkompromisowość i wysokie wymagania wobec innych nie ułatwiały spokojnej egzystencji. Jego życiorys to świetny materiał nie tylko na krótki film animowany, ale na prawdziwie pasjonujący serial historyczny o średniowiecznej Europie.
Fragment życia św. Wojciecha ma związek z ziemią kłodzką. Sławnik, ojciec przyszłego świętego, był właścicielem kłodzkiego grodu. Gdy narażony na niebezpieczeństwo z powodu konfliktów politycznych św. Wojciech wyprawiał się z Czech do Prus, trasa jego wędrówki wiodła przez Stary Wielisław, gdzie proboszczem był jego wuj, do Barda. Tam św. Wojciech odprawił wojów cesarza Ottona III przydzielonych mu do ochrony w Czechach, gdzie groziła mu śmierć i podążył na spotkanie z Bolesławem Chrobrym, a następnie na wyprawę misyjną.
Kolejna część „Uciechy” miała miejsce w świetlicy wiejskiej w Starym Wielisławiu. Zaprosiliśmy wszystkich chętnych na powakacyjne warsztaty animacji poklatkowej. Zachętą do uczestnictwa w nich był pokaz filmów animowanych stworzonych przez młodzież w trakcie warsztatów w 2014 r. w ramach projektu „Jestem stąd.
Gry i zabawy związane z życiem i misją św. Wojciecha wprowadziły wszystkich w entuzjastyczny nastrój. Ułożenie we właściwej kolejności wszystkich 18 kwater z Drzwi Gnieźnieńskich, na których poszczególne płaskorzeźby obrazują życie świętego, okazało się nie lata wyzwaniem. Nawet dla tych, posiłkujących się Internetem, średniowieczny komiks nie był łatwy do odczytania.
Nie mniej twórcze, ale łatwiejsze i bardzo zabawne było tworzenie pogańskiego totemu bóstwa o wielu twarzach. Niektórzy uczestnicy odtańczyli na zakończenie pracy dziki taniec wokół totemu, a następnie wszyscy rozwiązali dwie matematyczne zagadki związane z data chrztu Polski i jej rocznicą.
zagadka1 zagadka2
Ostatnim punktem programu była zabawa polegająca wykupieniu „ciała” św. Wojciecha z rąk pogan. Uczestnicy musieli umieścić na wadze wystarczającą ilość złota, a wygrywał ten, który równocześnie jak najwięcej zachował dla siebie. Sił uczestnikom zabawy dodawał drobny poczęstunek.
Już teraz zapraszamy na jesienne warsztaty animacji-poklatkowej, które będą się odbywały w Szkole Społecznej w Kłodzku. Zapisy na początku września. Zapewniamy dojazd dla grupy chętnych ze Starego Wielisławia.


Licencja Creative Commons Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”
muzeum historii polski

"Patriotyzm Jutra"

Dzień Kota 5 to ogólnopolski program grantowy realizowany przez Muzeum Historii Polski. Wspiera nowatorskie, ciekawe projekty edukacyjne służące odkrywaniu, dokumentowaniu i upowszechnianiu wiedzy o historii Polski. Szczególnie te angażujące i pobudzające do działania lokalne społeczności.
W VIII edycji programu Klub Otwartej Kultury otrzymał dotację na realizację projektu „Przedwczoraj i pojutrze”. To kontynuacja realizowanego przez stowarzyszenie w 2014 r. projektu „Jestem stąd”. Projekt „Przedwczoraj i pojutrze” otrzymał wsparcie jako jedno ze 159 dofinansowanych przedsięwzięć, podczas gdy wszystkich złożonych wniosków było ponad 1500.
Projekt rozpocznie „Uciecha na św. Wojciecha” w Starym Wielisławiu 23 kwietnia 2016. Podczas imprezy zaprezentujemy filmy animowane zrealizowane przez uczestników warsztatów w 2014 r.
Po wakacjach zapraszamy młodzież w wieku do 10 do 18 lat na kolejne warsztaty animacji poklatkowej, na których będziemy robić filmy dotyczącej historii ziemi kłodzkiej i jej związków z historią Polski. Tegoroczne warsztaty wzbogacone zostaną o część archiwalną, kiedy będzie można zobaczyć co po dawniejszych i całkiem niedawnych latach pozostało w lokalnych archiwach.

Licencja Creative Commons Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”